LG 1500+
LG 1200+
MD 1000+
SM 768+
XS mobile

ABC nadruków #1 - folie termotransferowe.

Zapraszamy do przeczytania pierwszego z serii wpisów prezentujących cechy i zastosowania najpopularniejszych technik druku na odzieży.

Często pytają nas Państwo, jaką techniką druku będziemy nanosić Państwa wzory. Jest to zależne od kilku czynników, takich jak:

 • nakład (ilość identycznych nadruków do naniesienia na koszulki lub inny element ubioru);
 • liczba kolorów ( ile różnych barw zawiera się w Państwa znaku lub projekcie);
 • poziom skomplikowania wzoru (czy występują na nim szczegółowe elementy, drobny tekst lub gradienty);
 • docelowy materiał (na jakiego rodzaju tkaninie będziemy drukować);
 • termin realizacji (ile mamy czasu na dostarczenie gotowych produktów);
 • efekty specjalne (czy nadruk ma być odblaskowy? A może powinien świecić w ciemności?);

Po ustaleniu wszystkich powyższych czynników, wybieramy jeden z kilku rodzajów nadruków. W naszej pracowni realizujemy najczęściej następujące techniki druku:

 • folia flex/flock
 • sublimacja
 • DTF
 • haft komputerowy
 • sitodruk
 • metki żakardowe / satynowe

W tej serii opiszemy po kolei cechy i rodzaje zastosowań każdej z technik. W pierwszym odcinku rozprawimy się z naszą ulubioną techniką - folią flex.

Czym jest folia termotransferowa?

Jest to najczęściej stosowana przez nas technika. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych przez lata folii od najlepszych producentów mamy pewność, że taki nadruk przetrwa maksymalnie długo, nawet mimo ciężkich warunków użytkowania.

Proces druku polega na przygotowaniu wektorowej wersji projektu, następnie podzieleniu go na kolory i wycięciu w jednobarwnych foliach za pomocą plotera tnącego. Nacięte w odbiciu lustrzanym arkusze z projektem ręcznie obrabiamy i pozostawiamy jedynie elementy, które należy przenieść na druk. Jest to czasochłonna metoda, ale precyzja plotera i nasycenie kolorów oraz trwałość folii pozostaje bezkonkurencyjne w porównaniu do pozostałych metod druku.

Po wybraniu wszystkich arkuszy, przystępujemy do wgrzewania każdego z kolorów na ubiór za pomocą rozgrzanej do wysokiej temperatury prasy grzewczej. Odpowiednie pozycjonowanie i kontrola czasu wgrzania oraz nacisku prasy pozwala tworzyć zachwycające, kolorowe nadruki na niemalże każdym rodzaju tkanin.

Specyfika tego rodzaju druku pozwala w szybkim czasie wykonać trwałe i bardzo wyraźne nadruki, bez potrzeby przygotowania kosztownych matryc. Z drugiej strony, konieczność obróbki naciętej folii wymaga ręcznej pracy nad każdym z nadruków, której obecna technika nie umie jeszcze zautomatyzować. Na szczęście nasz zespół posiada wielką biegłość w tym zadaniu, co czyni z nas niewątpliwe specjalistami od folii (wymagało to tysięcy godzin praktyki, która przesunęła naszą granice cierpliwości daleko poza standardową normę).

Efekty specjalne - uwolnij kreatywność!

Kolejną ogromna zaletą folii ploterowych jest ich nieograniczona różnorodność. Obecnie producenci prześcigają się w dostarczaniu niesamowitych rozwiązań, takich jak: folie brokatowe, odblaskowe, świecące w ciemności, mieniące się barwami „kameleony”, rozciągliwe, oddychające, nadające się do druku, ekstra grube z efektem 3D, z miłym meszkiem (flock), i wiele innych. Jeśli zależy więc Państwu na osiągnięciu oryginalnych efektów, jest to najtańsza i najlepsza z możliwości. Połączenie kilku rodzajów folii w jednym projekcie pozwala na tworzenie zachwycających nadruków nawet w małych nakładach.

Ograniczenia folii termotransferowych.

Folia ma swoje ograniczenia - bardzo drobne litery są niemożliwe do łatwego pozostawienia na folii podczas wybierania. Ze względu na konieczności wycięcia każdego z kolorów, nadruki posiadające setki barw i odcieni nie nadają się do druku za pomocą folii. Do takich zadań lepiej sprawdzi się DTF lub sublimacja.

Kiedy wybrać druk folią flex/flock/glitter?

Podsumowując - jeśli zależy Państwu na tanim i trwałym sposobie druku koszulek, bluz, czapek, kurtek czy worków, i projekt nie jest pełnokolorową ilustracją lub zdjęciem, to warto rozważyć wybór folii flex. Nakład pracy, który wkładamy w ręczne wycinanie i aplikacje wzorów, jesteśmy w stanie zrównoważyć bardzo krótkim czasem przygotowania projektu do druku. W zamian mamy pewność, że nasz nadruk nie straci kolorów po dziesiątkach prań, nie odklei się od materiału i pozostanie długo jak nowy. Dodatkowe zastosowanie efektów specjalnych w łatwy sposób pozwala ubogacić nasze projekty, tworząc je jeszcze bardziej cieszącymi oko.

Kontakt

Pan Koszulka

ul. Parkowa 1
71-600 Szczecin

info@pan-koszulka.pl
tel. 500-007-693

Prosimy o kontakt przed wizytą w lokalu, w celu upewnienia się, że jesteśmy na miejscu :)